ÖZBEKİSTAN HEYETİ BARTIN TSO DA İŞADAMLARIYLA BİRARAYA GELDİ.

ÖZBEKİSTAN HEYETİ BARTIN TSO DA İŞADAMLARIYLA BİRARAYA GELDİ.

  Özbekistan’la Türkiye arasındaki ticari ilişkileri değerlendirmek üzere Bartın’a gelen Özbekistan Büyükelçisi Alişer Agzamhocaev, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nda (TSO) işadamlarıyla bir araya gelerek Bartınlı işadamlarını Özbekistan’da yatırım yapmaya davet etti.
Özbekistan Büyükelçisi Alişer Agzamhocaev, Özbekistan’la Türkiye arasındaki ticari ilişkileri değerlendirmek üzere Bartın’a geldi. Ticaret ve Ekonomi Müsteşarı Azizbek Salahaddinov’un da bulunduğu Bartın programında Büyükelçi Agzamhocaev, Bartın’da bir dizi ziyaretlerde bulunurken Bartın Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda Bartınlı işadamlarıyla da bir araya geldi. 
Özbekistan heyeti Bartın TSO Başkanı Halil Balık, Meclis Başkanı Adem Akpürçek, Yönetim Kurulu Başkan Yrd.Fatih Mehmet Kanbur, Yönetim Kurulu Üyeleri G.Gülin Aldatmaz, S.Cem Yıldız, Keramettin Şenkal, Meclis Üyeleri Hüseyin Çalıkoğlu, Faruk Arabacıoğlu, Kosgeb Müdürü Gökhan Akdağoğlu, OSB Müdürü Oğuzhan Kasapoğlu ve Oda Genel Sekreteri Ahmet İncekara tarafından karşılandı.
Agzamhocaev,  tarımdan, ulaştırmaya, sanayiden inşaata kadar Özbekistan’daki iş fırsatlarını ve yatırım olanlarını aktararak işadamlarını Özbekistan’da yatırım yapmaya davet etti.

TSO Başkanı Halil Balık “Arzumuz Bartın’la Özbekistan arasında ticaret köprüsü kurmak”
Toplantıda Özbekistan’la Bartın arasında bir ticaret köprüsü kurmayı arzuladıklarını ifade ede TSO Başkanı Halil Balık,  “Biliyorsunuz dünya değişiyor. Teknoloji hızla gelişiyor. Artık dünyanın bir yerinden bir yere alış veriş yapmak da çok kolay. Bugün internetten istediğimiz yerden alışveriş yapabiliyoruz. Ekonomimizin vazgeçilmezi ihracatımız, üretimdir. Ürettiğimiz ürünleri, ihraç etmek ve satmak zorundayız. Benim yıllardır özen duyduğumuz şey; bir yıllardır hep Türkiye olarak batıya yöneldik hep batıdan bir şey bekledik ve doğuyu, soydaşlarımızı ihmal ettik. Bu program için öncelikle Büyükelçimize teşekkür ediyorum. Bizler aynı soydan geliyoruz, bunun için bir ticaret yapmamız da şart diye düşünüyorum. İnşallah bugünkü toplantımızdan da işadamlarımıza yeni iş alanları çıkar. Temennimiz bir heyetin Bartın’dan Özbekistan’a giderek oradaki yatırım imkanlarını görmektir. Bunlar karşılıklı olacaktır. İnşallah oradaki işadamları da Bartın’a gelir ve yatırım yaparlar” dedi.

Agzamhocaev: “Son 3 yılda turizmde önemli başarılar kaydettik”
Özbekistan’ın dünya haritasında kendine özgü bir yere sahip olduğunu ve son 3 yılda turizm alanındaki yatırımlarda önemli gelişmeler kaydettiğini söyleyen  Büyükelçi Alişer Agzamhocaev ise şöyle konuştu:
“Elbette Bartın’daki gibi böyle cennet vatan, deniz ve ormanın aynı yerde olduğu gibi yerlere sahip değiliz ama Özbekistan’da dünya haritasında kendimize özgü bir yere sahiptir. Özbekistan’da son zamanlarda derin değişmeler ve Türk işadamlarının da katkısıyla gelişmeler söz konusu. Son 3 yılda turizm anlamında çok olumlu başarılar elde ettik. Bunun sebeplerinden biri; Turizm Devlet Geliştirme Komitesi’nde müsteşar olarak bir Türk vatandaşı, eski Antalya Milletvekili Sadık Badak görev yapmaktadır. Bu alanda kendileri oldukça uzman ve profesyoneldir.
“Tarım ve ulaştırma yatırımlarını da geliştirmek istiyoruz”
Halihazırda bir otoyol, ulaştırma, tarım ekonominin geliştirme konularında yine turizmde olduğu gibi Türkiye’den devlet bakanlarımıza, danışmanlar çağırmaktayız. Aynı şekilde bu alanları da Türk vatandaşlarımızın sayesinde geliştirmek istiyoruz. Sadece bu yıl içerisinde 400’den fazla Türk işadamları Özbekistan’da yeni şirket, yabancı sermayeyle şirket kurdular. Hem çeşitli ilçelerimizde hem de vilayetimizde birkaç serbest ekonomi bölgeleri kurulmuştur. Onların teşvikleri hakkında da bilgiler vereceğiz.

“Hepinizi Özbekistan’a davet ediyorum”
 Hepinizi Özbekistan’a davet ediyorum. Beraberce ortaklaşa bizim tarımımızı, sanayimizi ve ekonominin diğer alanlarının geliştirilmesinde katkı sağlarsanız son derece sevinmiş olacağız. Özbekistan olarak 14 Ekim’de ekonomik olarak çok büyük bir başarı elde ettik. 10 yıl öcne kurulan Türk Konseyi’nde üye olduk. Yani günümüzde Azerbaycan, Türkiye, Kazakistan, Kızgızistan ve artık Özbekistan da bu teşkilata üye oldu.

“İlk önceliğimiz ekonomik yardım almak”
Tabi bizim ilk önceliklerimizden biri bu ekonomik açıdan yardım almaktır. Malumunuz daha önceki 15 yıl içerisinde Özbekistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerde belli oranda gerginlik söz konusuydu. Değil sadece Türkiye, komşu ülkelerimiz birkaç ülkeyle de kapılarımız kapalıydı. Yeni Cumhurbaşkanımız geldikten sonra çok büyük dönüşümler başladı ve devam ediyor. 100 kez duyacağınıza bir kez gidip görmeniz çok daha iyi olur. Dolayısıyla sizleri bir kez daha ayrı ayrı Özbekistan’a davet ediyorum.”
Agzamhocaev’in konuşmasının ardındna Büyükelçi Danışmanı Abdülmalik Tuyçibaev son yıllarda Özbekistan’da yaşanan siyasi değişimleri işadamlarına aktararak Özbekistan’daki yatırım olanaklarını ve fırsatları anlattı.

Toplantı Özbek heyeti tarafından işadamlarının sorularının yanıtlanmasıyla son bulurken, katılımcılara 
yöresel yemekleri olan özbek pilavı ikram edildi.
Heyet daha sonra Başkanlık makamına geçerek karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. Çeşitli hediyelerin takdimi sonrasında ziyaret sona erdi.


SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ;

  • Fotoğraf Galerisi

    Copyright © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.